خانه » داروهای گیاهی و طب سنتی » خواص و فواید قدومه

خواص و فواید قدومه

خواص و فواید قدومه

جالب است بدانید که قدومه در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید و قابل مشاهده است. قدومه گیاهی است یک ساله به بلندی ۱۰-۵ سانتی متر، شاخه‌های آن از قسمت پایینی گیاه منشعب شده و انشعابات به صورت افراشته و بسیار شکننده می باشند. لازم به ذکر است که برگ آن کشیده، قاشقی، دارای نوک کند و دندانه‌های کوتاه در نصفه بالایی برگ می باشد.گیاهی است یکساله، کوچک برگهای آن با بریدگی های عمیق و خیلی نا منظم. گلهای آن کوچک زرد که در انتهای شاخه ظاهر می شود. میوه آن خورجین و به شکل غلاف است، قسمت پایین غلاف آن متورم و قسمت بالای آن نازک است. دانه های آن از عدس کوچکتر پهن گرد و سه قسم است، سرخ و زرد و سفید. سرخ رنگ آن را در اصفهان قدومه یا تودری سرخ می گویند. غلاف میوه ها کوتاه و در کناره ساقه به طور عمودی و موازی و چسبیده به ساقه قرار دارد.چون دمکرده آن برای سرما خوردگی و رفع خشونت حلق و حنجره و صدا و آواز خوب و مفید است به  همین دلیل فرانسوی ها آن را علف آواز خوانها می نامند

خواص و فواید قدومه

بدنیست بدانید که قدومه دارای دمبرگ پوشیده از کرک‌ها و پرزهای ستاره‌ای شکل است. البته میوه خورجینک تخم مرغی پهنا نوکدار، بدون کرک دارای بال و کرکدار در حالت رسیدن قرمز رنگ پوشش میوه پهن و نامساوی می باشد.در واقع دانه‌ها بخش دارویی گیاه را تشکیل می‌دهند. به یاد داشته باشید که دانه‌ها گرد، پهن و خاکستری هستند. گفتنی است که دارای پوشش نازک موسیلاژی هستند که در کناره‌های دانه به صورت بال کوتاه و سفیدرنگ دیدیه می شود.

خواص و فواید قدومه

قابل ذکر است که در زمان رسیدن کامل میوه که پوسته آن به رنگ زرد مشاهده می‌شود جمع آوری می‌گردد. بیشتر دانه‌های این جنس شامل ترکیبات گلوکز اینولاتی هستند. البته انتشار عمومی این گونه در کشورهای مصر، عربستان، فلسطین، ایران، پاکستان و عراق است. جالب است بدانید که از قدومه عمدتاً به عنوان نرم کننده سینه، برطرف کننده سرفه و ملین استفاده می‌شود و در این زمینه نافع است .

خواص و فواید قدومه
در واقع قدومه گیاهى است از تیره صلیبیان که علفى است و قدومه داراى گلهاى کوچک و زرد رنگ مى‏باشد و اغلبدر کنار جاده ‏ها روئیده مى‏شود.لازم به ذکر است که در قدومه اسانس گوگرددارى وجود دارد. البته دانه ‏هاى قدومه به عنوان ضد اسکوربوت و مدر خلطآور به صورت شربت یا دم کرده مصرف مى‏ گردد میوه گیاه دارویی قدومه خورجین می باشد.

خواص و فواید قدومه

لازم به یادآوری است که از میوه قدومه پس از قرار دادن در آب، لعابى خارج مى‏گردد که به عنوان نرم کننده سینه، رفع درد گلو و گرفتگى صدا در ایران مصرف مى‏شود. گفتنی است که گیاه قدومه در نواحى شمالى ایران، منطقه البرز، گیلان، آذربایجان، خراسان و همچنین در خرم‏ آباد و اراک مى‏روید.البته بعضى قدومه را مقوى باه، چاق کننده جسم و صاف کننده خون دانسته ‏اند و بیشتر در همین امراض و علاج آنها استفاده مى‏ شود.

درمان چربی خون ؛ ورزش کردن و دویدن، کاهش وزن، سیگار نکشیدن، مصرف روغن‌های خوب و مناسب(مثل روغن زیتون تصفیه شده، روغن حیوانی و روغن کنجد)، اجتناب از مصرف زیاد برخی مواد غذایی(مثل سیب زمینی، آرد، شکر، برنج سفید و…)، حجامت، استفاده از گوشت سفید، سیر، شوید، شاهتره، کاسنی، عرق خارشتر، عرق بید، عناب، قره قات، بنفشه، انار، اسپرزه، کدو، خیار، ترشک، بر هندی، کاهو و تخم کاهو، قدومه، سپستان و سماق.

منبع : ویکی پدیا

منبع:بوعلی

قدومه